Tkaniny naturalne i syntetyczne – kilka istotnych informacji

Wybierz mądrze

Zapewne nie raz kupowałaś ubrania. Czy choć w jednym przypadku zastanowiłaś się nad materiałem, z którego zostały wykonane? Czy słyszałaś, że zaleca się kupowanie odzieży z naturalnych materiałów: lnu, wełny, bawełny czy kaszmiru, zaś unikanie tych wykonanych ze sztucznych materiałów?

Dziś chcemy przybliżyć Ci temat tkanin syntetycznych i naturalnych, abyś po przeczytaniu tego artykułu zawsze dokonywała odpowiednich wyborów.

Włókna naturalne – co musisz o nich wiedzieć?

Każdy materiał naturalny, jak sama nazwa wskazuje, wykonany został z naturalnych włókien, które pochodzą z roślin lub od zwierząt. Wśród nich można wyróżnić jedwab, kaszmir, moher, alpakę czy bardziej znane len, wełnę i bawełnę. Najczęściej wymienianymi zaletami wspomnianych materiałów jest nie tylko ich przewiewność, dzięki której skóra oddycha, ale także możliwość pochłaniania nadmiernej wilgoci.

Włókna syntetyczne – tych się wystrzegaj

Zastanawiałaś się, dlaczego najtańsze są zawsze ubrania wykonane ze sztucznych tkanin? Bowiem te produkuje się z włókien pozyskiwanych z ropy naftowej. Właśnie takiego składu możesz spodziewać się w akrylu, poliamidzie, poliestrze czy nylonie. Niezastąpiona zaletą tych ubrań jest to, że szybko schną i się nie gniotą, dzięki czemu możesz zdjąć je ze suszarki i od razu założyć. Niestety mają też ogromną wadę – w ogóle nie przepuszczają powietrza, przez co Twoja skóra nie oddycha. Doprowadza to do tego, że cały zapach z Twojej skóry przenika do tkaniny, przez co ta niezbyt ładnie pachnie, jeśli dłużej nosisz ją na sobie.

Bawełna – najczęściej wybierany materiał naturalny

Dlaczego akurat bawełna jest najczęściej wybieranym materiałem. Główną przyczyną jest jej dość niska cena, w porównaniu z innymi tkaninami z gatunku naturalnych. Poza tym ma ona wiele zalet. Przede wszystkim pochłania wilgoć, dzięki czemu nie grozi Ci brzydki zapach podczas noszenia ubrań. Dodatkowo nie elektryzuje się i przewodzi ciepło. Ubrania wykonane z tej tkaniny doskonale sprawdzają się podczas lata, bowiem przepuszczają ciepło, przez co znacznie wzrasta komfort ich noszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *